Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Ako na skrytý zips

Bez zapínania sa pri látkach bez obsahu elastanu asi príliš nezaobídeme. Existuje množstvo spôsobov zapínania, no medzi tie najviac používané patrí zips. Ten má tiež množstvo svojich druhov. V tomto článku sa pozrieme na to, ako všiť skrytý zips aj bez šijacieho stroja bez špecialnej patky.

1. Ako prvé je dôležité si vybrať ladiaci zips k požadovanej látke, zips kupujeme vždy o 1-2 centimetre dlhší než je plánovaná veľkosť otvoru.
2. Z okrajov látky si nameriame 1,5 centimetra a hranicu zakreslíme po dĺžke látky.
*Najskôr našívame obe strany zipsu až potom spojovací šev.3.-6. Zips si naplno rozopneme tak aby bežec bol v dolnej polohe a ľavú stranu zipsu priložíme lícom o lícnu stranu ľavej strany látky, tak aby zúbky smerovali preč od okraja látky.
Zarovnáme vrchnú stranu látky a zipsu a ľavú stranu zipsu prišpendlíme. Následne zips vytočíme a uchytíme jeho pravú stranu na pravú časť dielu látky tak, aby jeho líce smerovalo k lícu látky a všetky strany zipsu boli správne zarovnané.

4. Zips prišpendlíme, otočíme na líce výrobku a skontrolujeme ešte pred našitím na šijacom stroji. Ak je všetko v poriadku, tak obe strany zipsu prešijeme. Pokiaľ váš šijací stroj nemáš špeciálnu patku na šitie skrytého zipsu, nestrachujte sa, stačí použiť tú na klasický zips a šiť, čo najbližšie k zúbkom zipsu.
 


5.-7. Keď sa dostaneme do časti, kde sa nachádza bežec, prestaneme šiť . Zips doplneme až po jeho horný okraj a z rubovej strany látku po celej požadovanej dĺžke zošijeme a zaendlujeme.
8. Zapínanie nie je skoro vôbec vidieť, skvelé, nie? ;)

Lenka Pievarová

Sme tam kde ste aj vy

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.