Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Ako šiť PUL?

V prvom rade si musíme povedať rozdiely medzi PUL a laminovanou bavlnou. To nám aj ozrejmí, prečo je PUL drahší.

PUL(Polyurethane laminated) - sú látky zo 100% polyesterového úpletu, zalaminované zospodu tenkou vrstvou polyuretánu. To zaručuje nepremokavosť. Oproti klasickým laminovaným látkam sú pružnejšie, takže z nich ušijete aj náročnejší strih, sú jemnejšie a nekrčia. Dajú sa prať(do 60°C) v pračke a sušiť v sušičke(do 50°C)! Nikdy nežehlite po laminovanej strane. Žehliť z druhej strany(bez naparovania na nižších teplotách. A nepoužívajte aviváž.
 
Laminované látky - látka je na vrchu z klasického materiálu (napr. bavlna) a spodná strana je potiahnutá vrstvou polyuretánu. Tým sa zabezpečí nepremokavosť. Pracuje sa s nimi ťažšie ako s PUL látkami. Odporúčame na jednoduchšie strihy. Látky sa neperú, ale čistia mokrou handričkou(aj saponát), moc ich neprehýbajte, ostanú záhyby. Ak sa tak už stane tak dajte látku do teplejšej miestnosti(nie na slnko) a látka sa vystrie. Možno žehliť, ale NIKDY po laminovanej strane(bez naparovania na nižšej teplote).
 
Toľko k teórii a teraz prax. Kúpili ste si PUL, tešíte sa ako si ušijete niečo pekné a ono to nejde.
 
Máme pre vás niekoľko rád ako ho skrotiť.
 
PUL sa lepí na pätku. Pokiaľ ste skúsená krajčírka, určite u vás doma nájdeme teflónovú alebo kráčajúcu pätku. ALE,....viete si pomôcť aj tak, že klasickú pätku podlepíte maliarskou páskou alebo budete šiť cez papier na pečenie.
 
So špendlíkmi opatrne, špendlite šetrne. Malá dierka by sa po vypratí mala zaceliť, ale radšej si pomôžte Stylefix-om (šikovná pomôcka, o ktorej si ešte povieme viac) alebo kancelárskymi spinkami.
 
Aká látky, taká niť. To platí aj tu. Použite polyesterovú niť a tenkú ihlu. Najviac tak 16/100 - ku.
 
A teraz ešte na záver. Čo všetko je dobré ušiť z PUL-u? V prvom rade je to ideálny materiál na ušitie plienky. Cez materiál neprenikne von nič a pokožka dýcha. Úplne super bude vyzerať a aj sa nosiť pršiplášť z PUL-u. Pamätáte si z detstva ako ste boli zapotený v pršiplášti a ako ste ho za to neznášali? Tak toto vám teraz nehrozí. Ešte spomeniem prebaľovacie podložky, vrecká na plienky alebo mokré šaty(ogrckané, precikané alebo plavky).
 
Teraz už pre vás PUL nebude strašiakom pri šití:)

Heuréka víťaz Galantéria Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.