Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt
od 8:00 hod.
do 15:00 hod.

Ako ušiť - Poťah na vankúš s obálkovým zatváraním (bez zipsu - aj pre úplných začiatočníkov)

Cítite, že váš interiér potrebuje zmenu? Či hľadáte svoj prvý projekt na šitie? Vyskúšajte ušiť nový poťah na vankúšiky. Strih bez zipsu je ideálny i pre úplných začiatočníkov. Obálkové zatváranie je bezpečné i pre deti. Vankúšové vojny sa môžu začať!

Čo budeme potrebovať?


  • výplň vankúša
  • bavlnenú látku (typ plátno) – pri kúpe prirátajte 10 cm k šírke vankúša. Na prednú a zadnú časť môžete použiť i dva rôzne vzory a podľa nálady vankúše otáčať.
  • nite, špendlíky, nožnice a samozrejme šijací strojPOSTUP

Skôr než začneme, vyperieme látku a vyžehlíme ju.

1. KROK - strihanie látky


Pripravíme si 3 diely látky – jeden bude tvoriť prednú časť a dva zadnú časť vankúša.
Veľkosť zvoľte podľa výplne.


  • Predný diel (1x): Prirájte 1 cm na každú stranu na záložky. To znamená, že ak máte vankúš 50x50 cm ako ja, odstrihnete látku vo veľkosti 52x52 cm.  Skrátka pridajte po 2 cm k dĺžke i šírke.

  • Zadné diely (2x):
    • Šírka zadných dielov je rovnaká ako je šírka predného dielu.
    • Výška je cca 2/3. Obálkové zatváranie znamená, že zadné časti sa budú sčasti prekrývať. Ideálne je, ak sa prekrývajú aspoň 5 cm, inak náplň poťahu „vyskakuje“. Nezabudnite i tu pripočítať 2 cm na záložky. Pre veľkosť výplne 50x50 cm strihajte dva diely o rozmeroch 52x35 cm.
Pri strihaní vám odporúčam najprv diel na látku predkresliť. „Miznúca“ krajčírska fixka je skvelým pomocníkom. Pomocou pravítka naznačte línie. Vzor vám nebude „padať“ a látka sa bude lepšie strihať.2. KROK – príprava obálkového zatvárania


Najprv si začistite zadné diely – hornú časť spodného dielu a vrchnú časť dolného. Okraj látky preložte 2x dovnútra v šírke cca 0,7 cm a našpendlite. Prežehlite a prešite rovným stehom.
3. KROK – dokončenie obliečky


Položte si na podložku predný diel lícom k sebe. Priložte spodný zadný diel a horný zadný diel podľa obrázka.Prišpendlite na okrajoch.

Boky zošite rovným alebo overlockovým stehom 1 cm od okraja. Následne zošite i zvyšné dva okraje  obliečky. Pokiaľ je potrebné, začistite okraje širokým cikcakovým stehom.
Prevráťte, prežehlite a je to hotovo. Vankúš môžete navliecť na obliečku a tešiť sa. Takto vyzerá zadný diel.Vankúšová vojna sa môže začať! :)Daski
www.tvorivamama.sk


Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.