Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt
od 8:00 hod.
do 15:00 hod.

Čo znamenajú tie certifikáty?

OKO-TEX Standard 100 je čoraz častejšie sa vyskytujúci certifikát, ktorý nachádzame na textíliách.

Ide o takzvané zdravotné minimum. Výrobky sú testované na prítomnosť chemických zlúčenín, pri ktorých sú stanované maximálne limity. Certifikát nezohľadňuje podmienky pestovania a spracovania bavlníku. Určite je to lepšia alternatíva, ale nemôžeme tu hovoriť o BIO certifikáte.
 
Delí sa na triedy:
 
I – vhodné pre deti do 3 rokov
II – vhodné pre priamy styk s pokožkou
III – vhodné na odevy, ale nie priamy styk s pokožkou
IV – ostatné textilné výrobky
 
BIO certifikát GOTS.
 
Tu už hovoríme o skutočnom BIO certifikáte. Je to najuznávanejší štandard BIO textilu. Garantuje splnenie najvyšších Fair Trade(etických) aj ekologických požiadavkou. Kontroluje sa všetko od pestovania semienka bavlny až po výsledný produkt – BIO látka, BIO oblečenie,... Jedná sa vždy o organickú bavlnu na pestovanie ktorej neboli použité žiadne pesticídy a herbicídy. Taktiež musia byť splnené podmienky Fair Trade, čo znamená, že každý kto bol v kontakte či už s bavlnou alebo koncovým výrobkom, pracoval vo vhodných podmienkach a bol patrične odmenený . Tu sa nekoná žiadne vykorisťovanie. Kontroluje sa ešte aj balenie a distribúcia výrobku. Poznáme 2 kvality certifikátu:
 
Organic – minimálne 95% zloženia látky musí byť z organickej bavlny a zvyšných 5% sa najčastejšie využije na prímes elastanu. Neexistuje možnosť, že sa zmieša organická bavlna a tá obyčajná. A ani žiadne geneticky modifikované vlákna bavlny.
 
Made with x % organic materials – minimálne 70% zloženia je organická bavlna a zvyšok môže byť neorganické prímesi, ale opäť platí, že žiadne miešanie vlákien a žiadne GMO. A ešte maximálne 10% môžu byť recyklované alebo syntetické materiály.
 
Toto sú dva najčastejšie využívané certifikáty u nás. Existuje ešte napríklad Organic Cotton či inoTEX.
 
Teraz už viete čo sa skrýva v pozadí našich látok a prečo je ich cena tak rozdielna. Teraz je na vás, ktorú možnosť zvolíte...

Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.