Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Klasická bavlna alebo organická bavlna?

V poslednej dobe sa často skloňuje slovo organická alebo aj BIO bavlna. Aby sme pochopili prečo je pre nás a našu planétu rozhodne najlepšou voľbou, musíme si toho povedať o samotnej bavlne viac.

Bavlník je rastlina náročná na pestovanie. K vyprodukovaniu 0,5 kila bavlny je potreba 3500 litrov vody a je veľmi náročná na pesticídy a hnojivá. Samotné tričko zo 100%bavlny váži toľko, čo hmotnosť pesticídov, ktoré boli použité na pestovanie bavlny, z ktorej je vyrobené. To znie strašidelne! Navyše väčšina z tých pesticídov sú predpokladané alebo už potvrdené karcinogénne látky! Riešením na nadmerné používanie pesticídov mala byť geneticky modifikovaná bavlna...Problém nastal v tom, že je patentovaná a teda sú všetci nútený si ju kúpiť iba z jedného zdroja a navyše sa časom ukazuje, že niektorý škodcovia začínajú byť rezistentný.
 
Výrobcovia sa teda spojili a vytvorili odvetvie bavlny pod názvom organická bavlna. Ide o výhradne geneticky nemodifikovanú bavlnu, pri ktorej sa využíva miesto syntetický hnojív hnoj, miesto pesticídov kontrolovaný biologický škodcovia a taktiež striedavé pestovanie, aby si pôda oddýchla.
 
Aby mohlo byť pole certifikované ako organické, tak sa na ňom 3 roky nesmú používať pesticídy a herbicídy. Úroda je v tomto prípade menšia, čo sa aj odráža na koncovej cene organickej bavlny.
 
Niektoré spoločnosti teda miešajú organickú a neorganickú bavlnu a tým znižujú jej cenu. Preto je potrebné si aj pozrieť, koľko % organickej bavlny obsahuje látka. Stále sú nepoctivé firmy, ktoré sa snažia zákazníka oklamať. Pokiaľ vaše organické tričko neobsahuje informáciu o podiele organickej bavlny, ide pravdepodobne iba o 3%!!!
 
My spolupracujeme s dodávateľmi, ktorý používajú buď 100% organickej bavlny alebo 95/97 % a zvyšok je povolená prímes , napríklad elastan.
 
Ako zákazník, určite nebudete vyvolávať výrobcom a pýtať sa ich koľko % organickej bavlny použili a preto existujú certifikáty. Všetko za vás odkontroluje certifikačná spoločnosť a vám stačí vedieť, že výrobca má certifikát a teda si môžete byť istý, že sa vás nikto nesnaží oklamať.
 
O certifikátoch si povieme nabudúce. Už len pár slov na záver. Organická bavlna je drahá na pohľad, ale v skutočnosti je drahá práve tá neorganická...Ak chceme zmeniť svet aspoň trošku k lepšiemu, začnime u seba. Aspoň zamyslením. Zdravie máme iba jedno a naša planéta tiež.

Heuréka víťaz Galantéria Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.