Články

Všetky kategórie

Blog

Kontakt

Predstrihané balíčky látok

Predstrihané balíčky látok uľahčujú život mnohým tvorilkám a vo svete sú bežnou súčasťou obchodov s dizajnovými bavlnenými látkami. Všetky ich názvy znejú tak sladko, ale často má z nich začínajúca patchworkárka hlavu v smútku. My si dnes povieme niečo bližšie, čo ktorý názov znamená.

Najčastejšie môžete nájsť označenie Fat Quarters. Je to predstrihaný balíček látok, kde jeden obdĺžnik má veľkosť 45 x 55 cm (18“ x 22“). Ideálny tvar a veľkosť. Takto pripravený kúsok látky môžete ďalej strihať podľa potreby alebo priamo použiť na váš projekt. Najobľúbenejšia veľkosť a tvar všetkých patchworkárok. To koľko rôznych vzorov nájdete v konkrétnom balíčku, závisí od kolekcie, z ktorej je vyrobený. 

Fat Eighth Bundles - je to vlastne polovica z Fat Quarters. V balíčku nájdete obdĺžniky o rozmere 22,5 x 55 cm (9“ x 22“). Počet vzorov tiež závisí od počtu látok v kolekcii.

 Charm Pack - obsahuje balíček látok, kde jeden štvorec má rozmery 12,7 x 12,7 cm (5“ x 5“). Balíček obyčajne obsahuje toľko štvorcov, koľko vzorov(farieb) obsahuje kolekcia. Niektoré firmy ako napríklad Moda alebo Robert Kaufman, pridávajú do balíčka aj opakujúce sa vzory(farby), nakoľko ich balíček obsahuje štandardne 42 štvorcov. Takto predstrihané štvorce stačí už len zošiť k sebe a jednoduchú patchworkovú deku máte hotovú. Je to druhý najčastejšie používaný balíček látok a teda sa teší mimoriadnej obľube.

 


 
Mini Charm Packs - už podľa názvu vieme, že ide o zmenšeninu Charm Pack. V sade nájdete štvorce o veľkosti 6,35 x 6,35 cm (2½" x 2½"). Ich počet je variabilný a záleží od veľkosti kolekcie. Môžete ich použiť buď samostatne alebo v kombinácii s Jelly Roll. Niektoré firmy používajú Mini Charm Pack ako vzorky. Zákazník má tak prehľad o kompletnej novej kolekcii.
Layer Cake - je veľký brat Charm Packu. Veľkosť má 25,4 x 25,4 cm (10" x 10"). Získame tak skutočne veľký kus látky na tvorenie. Ideálne pre väčšie vzory. To koľko štvorcov nájdete v balíčku, záleží od konkrétneho výrobcu a preto sa môžu aj opakovať.

Jelly Rolls - alebo aj rolka zvinutých pásikov o rozmeroch 6,35 x 110 cm (2 ½" x 44"). Látka je strihaná teda po celej šírke.  Obsah balíčka sa môže meniť. Každá firmy si vyskladala svoje balíčky a teda môžete v nich nájsť od 30 do 42.Pásiky využijete na jednoduché patchworkové projekty alebo sa s nimi môžete vyhrať a výsledok bude viac ako zaujímavý.
 
Honey Bun - je mladšia sestra Jelly Roll. Nepatrí medzi veľmi využívané balíčky látok, ale stále si nachádza vo svete svojich priaznivcov.
Pásiky majú totiž veľkosť 3,81 x 110 cm (1½" x 44"). Čo je skutočne veľmi úzky pásik.
Dessert Roll - je zas veľká sestra Jelly Roll. Pásiky majú veľkosť 12,7 x 110 cm (5" x 44"). Tu už je využitie určite širšie, ale taktiež nepatrí práve k najbežnejšie používaným balíčkom.Hexagons - najmladší člen rodiny predstrihaných balíčkov, ktorý na trh uviedla v roku 2012 firma Robert Kaufman Fabrics. Veľkej obľube sa tešia najmä preto, že takto predstrihané 6-uholníky už iba prišijete k sebe a zložitý vzor patchworkovej deky je na svete. Jedna strana hexagónu má rozmer 5,08 cm (2“).
 
Turnovers - alebo aj trojuholníčky. Taktiež nie moc využívané balíčky, ale veľmi zaujímavé. Tu je veľkosť rôzny a záleží od konkrétneho výrobcu. Stretneme sa veľkosťou jednej strany trojuholníka od 15,2 – 25,4 cm (6“ – 10“).
 
 
 
Pevne veríme, že sme vám ozrejmili niektoré výrazy, s ktorými sa môžete stretnúť pri patchworku. Ešte jedna rada na záver. Ak sa rozhodnete predprať balíčky látok, tak musíte rátať s tým, že konce látok sa vám budú strapkať od nití.  
 

Sme tam kde ste aj vy

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.