Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Ako ušiť - Fusak

O niekoľko týždňov čakáme prírastok do rodiny a tak sa poctivo pripravujem. Do výbavy mi chýbal už len zateplený fusak, no chcela som niečo výnimočné a jedinečné – tak som sa rozhodla že ho skúsim ušiť. Po dlhom pátraní som nenatrafila na žiadny voľne dostupný strih,ktorý by vyhovoval mojim požiadavkám a tak som si vymyslela vlastný postup. J Rozmery sa dajú prispôsobiť, množstvo uvedeného materiálu je na fusak o rozmeroch cca 100 x 50 cm.

Na ušitie zatepleného fusaka som použila:

 • Prešívanú (šušťákovú) látku podšitú vatelínom - cca 1,8 m x 0,8 m
 • Vnútorná látka podľa voľby (ja som použila plyšovú deku) - cca 1,8 x 0,8 m
 • Vatelín hrúbka 1 cm – cca 1,8m x 0,8 m
 • Zips - dĺžka 65 cm
 • Guma – dĺžka 2 m
 • Zarážky na gumu – 4 ks
 • Pevné nervy a spoľahlivý šijací stroj 

Postup:

 1. Ako prvé si spravíme návrh, ako chceme aby fusak vyzeral. Ja som si zvolila rozmery 100 x 50 cm, aby stačil aj pre väčšie bábätko.
 


 1. Z vonkajšej látky si vystrihneme dva pásy s rozmermi 100 x 50 cm a 75 x 50 cm. Rohy si zaoblíme, ja som si pomohla obkreslením väčšieho hrnca. :)


 1.  
 2. Predný (kratší) diel si rozstrihneme po dĺžke presne v polovici. Tam neskôr pôjde zips.
Všetky tri diely si následne položíme na vatelín, pripevníme špendlíkmi a obstriháme. Následne diely prišpendlené k vatelínu položíme rovnakým spôsobom na vnútornú látku a spojíme všetky tri vrstvy dokopy.

 1. Vrstvy spojíme pomocou jednoduchého rovného stehu, na krajoch môžeme začistiť pomocou cikcakového stehu. 1. Ďalším krokom je spojenie predných dielov pomocou zipsu. Začíname pripevňovať zips odspodu, aby nám na vrchu ostal priestor pre vloženie gumy.
 2.  
 1. Našijeme zips, všetky nepekné stehy sa tak skryjú do vnútra fusaka.
 2.  
 1. Z vnútornej strany predných dielov, kam nesiaha zips, si môžeme zašiť gumu. Buď si môžete zašiť len začiatok gumy, alebo si ju pre istotu prichytiť po celej dĺžke vnútornej látky. Následne zahneme vrchnú časť predných dielov do vnútra fusaka tak, aby sme skryli gumu a zašijeme rovným stehom. Nesmieme zabudnúť gumy zaistiť zarážkami a voľný koniec zašiť, aby sa nám nevyvliekali.
 2.  
Predný diel by mal po zapnutí zipsu vyzerať takto:

 1. Následne si vytvoríme zo zvyšného materiálu „kapucňu“. Postupujeme rovnako ako predtým, čiže pás vonkajšej látky podložíme vatelínom a pásom vnútornej látky a spojíme rovným stehom. Môžeme začistiť cikcakovým stehom.
 2.  


 1. Do stredu pásu vložíme gumu, ktorú z oboch strán zaistíme zarážkami a voľný koniec prišijeme.  Potom pás preložíme napoly a prešijeme rovným stehom.
 2.  


 1. Takto pripravený pás prišpendlíme zo spodnej strany fusaka, aby sa nám stehy skryli pod kapucňu. Spojíme rovným stehom a skontrolujeme.
 2.  
 1. Rovnako postupujeme s prednými dielmi fusaka – našívame po jednom a dávame si pozor, aby boli našité v rovnakej výške.
 2.  
 1. Prevrátime diely, spojíme zipsom a  - hotovoooo :)
 2.  


Kto má chuť, môže si fusak ozdobiť kožušinou, ja som si naň našila patentky, čiže kapucňa je odoberateľná. Dúfam, že som Vám pomohla a prajem veľa šťastia pri šití.

Zuzana Vaverčáková

 

Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.