Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Ako ušiť - Šité pexeso

Pexeso je súčasťou snáď každej detskej izbičky. A to bez rozdielu, či v nej býva malý opravár alebo malá pani doktorka. Pexeso zabaví rovnako dievčatá, ako aj chlapcov. Zvyčajne je však dostupné v papierovej verzii s malým formátom obrázkov, ktoré sa dajú len ťažko chytiť najmenším detičkám. O životnosti papiera snáď ani netreba písať. Poďme si dnes teda vyrobiť šité pexeso, ktoré má hneď niekoľko výhod: - Originálne; motív si zvolíte sami a môže byť takmer akýkoľvek; - Rozmery môžu byť väčšie, vďaka čomu sú dieliky ľahko uchopiteľné pre malé detičky. Pri prvom spoznávaní sa s touto hrou nechajte dieťatku otočené všetky obrázky lícom nahor. Na začiatok bude úspech, keď k sebe bude vedieť priradiť jednotlivé páry (vhodné aj pre 18 mesačné dieťa); - Dlháááá životnosť. Dieťatko za žiadnu cenu pexeso neroztrhá. Ak rado dáva všetko do pusinky, netreba byť v strese

No a ideme konečne na výrobu!


Pred každým strihaním a šitím bavlnenej látky platí, že ju treba nechaj vyzrážať. Ja ju namáčam do horúcej vody a následne prežehľujem. V opačnom prípade by sa vám mohlo stať, že ak by ste ušitý výrobok hodili do práčky, môže vám z nej vyliezť v inom tvare (látka sa zrazí a výrobok stratí požadovaný tvar).

 

 

Na naše dnešné pexeso budeme potrebovať:
-          Bavlnenú látku s obrázkami na lícovú stranu pexesa, z ktorých budeme vyrábať páry. Buď sa popozerajte po látkovom panely, kde sú už jednotlivé dieliky pexesa predtlačené alebo podľa vlastnej fantázie použite obrázky, či vzory a farby z akejkoľvek látky.
o    spotreba: 8 párov z látkového panela
-          Bavlnenú látku na rubovú stranu pexesa
o    spotreba: taká istá ako sa lícovú stranu
-          Výstužový materiál. Mne sa osvedčil ronofix (napr. hrúbka 100+18g/m2), ktorý sa z jednej strany nažehľuje na látku, je ľahučký, primerane hrubý a dobre drží tvar.
o    spotreba: opäť rovnaká ako sa lícovú stranu
-          Šikmý prúžok
o    spotreba: ľahká matematika. Obvod 1 dielika x 16ks + rezerva
o    príklad: 1 dielik má rozmer každej strany 8 cm. Obvod dielika je teda 32cm. Rezerva na 1 dielik cca 10cm ==> 42cm x 16 dielikov = 6,72 m


Vyrátané, prekontrolované a ide sa šiť!

 

 

1)      K rubovej strane pexesa prižehlíme ronofix. Treba dávať pozor, ktorou stranou ronofix lepí. Ronofix prižehľujeme žehličkou s vypnutým naparovaním.
2)      Poslednú – lícovú vrstvu položíme na zvyšné vrstvy presne v takom poradí a orientácii, ako to vidno na obrázku (všetko je to logické a aj keď si myslím, že pri iných šicích projektoch vie postup dobre zamotať hlavu, tento jednoduchý popis pochopí každý :)
3)      Všetky tri vrstvy k sebe prišpendlíme tak, aby sa nám látka nehýbala, keď ju budeme ďalej strihať na dieliky.
4)      Ja som si každý dielik obšila tesne po obvode, aby som si bola istá, že mi ozaj všetky vrstvy budú pevne držať po hromade počas strihania.
5)      Berieme do rúk ostré nožnice a striháme naraz všetky 3 vrstvy na jednotlivé dieliky. 

 

 

Dobrá správa – blížime sa do finále. Ostáva už len posledná úloha. Ideme dieliky olemovať šikmým prúžkom.

Šikmý prúžok prišívame najprv z rubovej strany pexesa. 

 

 

1)-2) Šikmý prúžok nezačíname prišívať z kraja, ale napríklad zo stredu strany. Okrem toho necháme na začiatku šikmého prúžku cca 1cm neprišitý k pexesu. Šijeme takmer až ku koncu strany (šitie ukončíme cca 0,5cm od jej konca).  Dostali sme sa na koniec strany a ideme šikmý prúžok preložiť kolmo na nasledujúcu stranu.
3)-4) Preloženie šikmého prúžku na kolmú stranu. 

5)-6) Prišívame šikmý prúžok na nasledujúcu stranu. Celý postup opakujeme až olemujeme celý štvorček z rubovej strany.
7) Ideme ukončiť šikmý prúžok. Návodov na internete je niekoľko a súhlasím, že na namáhanejší výrobok, akým je pexeso, by som zvolila vhodnejší postup, no v tomto prípade sa mi osvedčil úplne ten najjednoduchší. Veď načo by sme si veci sťažovali, keď si ich môžeme uľahčiť .Čiže – začiatok šikmého prúžku (tam, kde sme začali prišívať) prehnem asi 1 cm od kraja, prekryjem ho koncom šikmého prúžku (prekrytie cca  2cm) a celé to prešijeme. Rubovú stranu máme olemovanú – polovica úspechu.
Ideme prišiť prúžok aj z lícovej strany.

 

 

1)-3) Jedna strana šikmého prúžku je už pekne prišitá k pexesu. Voľnú časť prúžku prevrátime nahor, smerom k lícu a ideme prišpendliť k dieliku.
4)-5) Všetky strany šikmého prúžku prichytíme k pexesu. V rohu pexesa si treba dať pozor, aby bol rožtek pekný ostrý. Na dotvarovanie (správne preloženie) šikmého prúžku cez roh zvyknem použiť hranu páradla.
6)-7) Keď máme celý obvod prišpendlený, prejdeme už iba každú stranu dieliku rovným stehom a krásne pexesko je na svete.
 
Dúfam, že sa aj vám podaria veselé a originálne dielka, pri ktorých zažijete veľa zábavy s vašimi drobčekmi.

 

 

Jana Nedasová 

 

 

 

 

Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.