Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Ako ušiť - Úpletové šaty s volánom

Takéto elegantné šaty s trendy volánom z príjemného bavlneného úpletu si môžete ušiť aj pomocou klasického stroja.
Ja som sa rozhodla skombinovať dve látky. Kombinácia je na Vás, podľa vášho vkusu.

Tak poďme na to:

1. Vystrihneme si dva rovnaké kusy - hlavná časť šiat. Látka je v strede prehnutá. Na velkost 36-38 stačia tieto rozmery, ak máte väčšiu veľkosť, pridajte si pár centimetrov podľa premerania.
=> rozmery - 82 cm dĺžka (nad kolená pri 160 cm),
=> na prehnutej látke si vyznačíme od vrchu 14 cm, od prehnutia 27 cm - od tohto bodu smerom dolu budeme strihať Ačko 
=> na prehnutej látke si vyznačíme v strede dľžky a od prehnutia 29 cm
=> spodný bod nameráme od prehnutia 32 cm
=> všetky 3 body (27 cm, 29 cm, 32 cm spojíme pravítkom a nakreslíme čiaru)
=> na hornom kraji si označíme bod od prehnutia 19 cm. bod 19 cm a 27 cm spojíme pravítkom a šikmo odstrihneme.2. Vystrihneme si dva rovnaké kusy na volán. Volán je z dvoch častí, vzájomne sa prekrývajúcich, na konci zaoblených. 75-80 cm x na výšku 23 cm.

3. Použitá guma je 1.5 cm hrubá, dlhá 90 cm. Môžete použiť aj tenšiu, treba tomu prispôsobiť a na tenšiu ušiť nižší tunel.

4. Zošijeme dva hlavné diely po bokoch. Šijem elastickým trojitým stehom všetky časti, ktoré sú naťahované.5. Začistíme kraje endlovacím alebo overlockovým stehom.

6. Volány si 2 x zahneme na spodnej strane volánu a zašijeme niektorým z elastických stehov, ja som zvolila cikcak, keďže táto časť nie je naťahovaná, netreba použiť trojitý steh.
 


7. Vystrihneme si 2 prúžky 4 cm široké x 45 cm dlhé na obšitie otvorov na ruky (radšej dlhšie a presne to potom odstrihneme po zašití).

8. Prúžok priložíme líc lícom k sebe a prešijeme na šírku patky.

9. Preložíme do druhej strany, zahneme dovnútra, zaštipcujeme a prešijeme z lícovej strany trojitým elastickým stehom.10. Ideme na volán. Označíme si stred volánu a stred hornej dľžky šiat. Každú stranu volánu položíme - líc volánu
k rubu šiat a prešijeme po celej hornej dĺžke šiat. Zopakujeme pri druhom voláne.

11. Volány prekryjeme cez seba a zašijeme len kraj cik-cakom aby nám držali spolu.12. Po celom voláne si pripravíme tunel tak, aby predchádzajúce šitie bolo schované v tuneli. Pri šití necháme otvor na gumu.13. Navlečieme gumu, vyskúšame, prípadne skrátime ak je moc dlhá, zašijeme gumu, zašijeme otvor.

14. Ohneme spodný lem šiat, minimálne 2,5 cm, zaštipcujeme si to, prípadne prežehlíme. Túto šírku je vhodné dodržať, aby sa nekrútil. Zašijeme cik-cakom.
 
DRUHÁ ALTERNATÍVA: JEDEN VOLÁN

v prípade že použijete 1 volán z jedného kusu, striháme 150-160 cm x 23 cm. Postup taký istý, čo sa týka prikladania volánu k látke a šitia tunela.
 Jana Demcakova.
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.