Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Ako ušiť - Dievčenská tunika

Táto tunika patrí k obľúbeným kúskom oblečenia našej dcéry. A priznám sa, že aj k mojim. Šila som už tretiu veľkosť a strih som (s malou úpravou) použila aj na letnú verziu. Postup je veľmi jednoduchý.

Budeme potrebovať:
 
Ešte pred samotným strihaním je potrebné úplet oprať na 30-40°C. Kvôli zrážanlivosti. Úplet prežehlíme a môžeme začať.
 
Budeme strihať nasledovné diely:

 • predný diel (PD) - 1x v priehybe
 • zadný diel (ZD) - 1x v priehybe
 • rukáv - 2x
 • patent na rukávy
 • lemovací prúžok na začistenie priekrčníka - 1x
 
Poznámka
Rukávy sú raglánové, prieramky sú strihané mierne do vlnovky.
Pri strihaní je potrebné dávať pozor na smer, ktorým sa materiál naťahuje a tiež na vzor. Vzor je dôležitý hlavne pri károvaných a priečne pruhovaných materiáloch - vzor musí na seba nadväzovať v pozdĺžnych (v tomto prípade bočných a stredových) švoch.
Väčšina strihov neobsahuje prídavky na švy a záložky. Na švy stačí pridať 1 cm, na dolnú záložku 2 cm.
 

 1. Najskôr si začistíme dolný okraj PD a ZD. Záložky podohneme do RS a prešijeme.
 

 

 1. Začistíme dolný okraj rukávov patentom. Môžeme použiť hotový patent alebo úplet. Ja som použila rovnaký úplet ako na tuniku. Látku zložíme po dĺžke na polovicu a prežehlíme. Takto pripravený patent priložíme LS k LS rukávu a zošijeme.
 
 


 1. Všijeme rukávy do prieramkov. Na pleteninových odevoch sa rukávy všívajú väčšinou pred zošitím bočných švov. Rukávy priložíme LS k LS PD a zošijeme predplecné švy. Rovnako postupujeme pri zošívaní záplecných švov. Ak používame strihové šablóny z časopisu, dodržiavame umiestnenie nástrihov na rukávoch a na PD a ZD.
 

 

 1. Začistíme priekrčník lemovacím prúžkom. Prúžok by mal byť približne o 5-7 cm kratší ako obvod priekrčníka. Vystrihnutý prúžok zložíme na polovicu (LS k sebe) a zošijeme. Vznikol nám zošitý pruh látky, ktorý teraz po dĺžke zložíme na polovicu (RS k sebe, šev zostane vo vnútri) a prežehlíme. Takto pripravený prúžok priložíme LS k LS tuniky, našpendlíme, príp. nastehujeme a všijeme. Nakoniec prežehlíme.
 

 


 1. Zošijeme podpazušné a zároveň bočné švy. PD a ZD priložíme LS k sebe a zošijeme.
 
 1. Tuniku vyžehlíme a hotovo. :)

 
Martina Hospodárska


Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.