Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt

Ako ušiť - Poťah na vankúš so zipsom (aj pre začiatočníkov)

Tiež by ste radi dali vašej obývačke nový dych? Chcelo by to trochu farieb, či naopak elegancie? Výmenou vankúšov urobíte veľa muziky za málo peňazí. Šitie zvládnu i začiatočníci, tak smelo do toho!

Čo budete potrebovať?


  • výplň vankúša
  • bavlnenú látku (typ plátno) – pri kúpe prirátajte 10 cm k šírke vankúša. Na prednú a zadnú časť môžete použiť i dva rôzne vzory a podľa nálady vankúše otáčať.
  • zips – cca o 4 cm kratší ako je šírka vankúša
  • nite, špendlíky, nožnice a samozrejme šijací strojPOSTUP

Skôr než začnete, vyperte látku a vyžehlite ju.

1.KROK - strihanie látky


Pripravte si 2 diely látky – jeden bude tvoriť prednú časť a druhý zadnú časť vankúša.
Veľkosť zvoľte podľa výplne. Prirájte 1 cm na záložky. To znamená, že ak máte vankúš 50x50 cm ako ja, odstrihnete látku vo veľkosti 52x52 cm.  Skrátka pridajte po 2 cm k dĺžke i šírke.
Odstrihnite 2 rovnaké diely. Mne sa osvedčilo kúpiť si „miznúcu“ krajčírsku fixku a pomocou pravítka si najprv diel na látku nakresliť. Ten istý efekt však dosiahnete i kriedou. Pomôže vám to tiež umiestniť diel presne a látka sa vám bude lepšie strihať.2. KROK – našitie zipsu

 
Diely položte lícom k sebe. Dávajte pozor, aby boli oba otočené správne.
Začistite spodný okraj oboch dielov širokým cikcakovým stehom.
 
Položte diely opäť lícom k sebe. Na spodnom šve si označte začiatok a koniec zipsu. Zošite okraje spodného šva (vyznačené fialovou). Šite klasickým rovným stehom 1 cm od okraja. Pevne zaistite začiatok i koniec švu.Teraz si látku zažehlite. Rozžehlite švy. Zožehlite záložky (1 cm) v miestach, kde bude umiestnený zips.
 
Zips prišpendlite do otvoru tak, aby zúbky presne lícovali okraj látky. Ručne stehujte, aby sa zips lepšie prešíval. Špendlíky odstráňte.Teraz vymeňte na stroji pätku. Špeciálna pätka na zipsy sa pri šití opiera o zúbky zipsu a robí krásny rovný steh. Výmena nie je zložitá, neviem, prečo som sa jej dlho bránila :D
 
Zips prešite rovným stehom. Zakončite do „U“ ako na fotke. V podstate prešijete obdĺžnik okolo celého zipsu.Vypárajte pomocné stehy.
 

3. KROK – dokončenie vankúša

 
Vymeňte pätku. Vankúše položte lícom k sebe a zošite rovným alebo overlockovým stehom. Ak je to potrebné, začistite okraje širokým cikcakovým stehom.

 


 
Prevráťte, prežehlite a je to hotovo. Vankúš môžete navliecť na obliečku a tešiť sa.Daski
www.tvorivamama.sk


Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.