Články Všetky kategórie
Blog
Kontakt
od 8:00 hod.
do 15:00 hod.

Ako ušiť - Tulipánový rukáv

Návod ako si upraviť strih obyčajného rukáva na zaujímavý tulipánový rukáv.

Na strih rukávu si nakreslíme dva oblúky. Podľa tohto oblúka obkreslíme obe strany zvlášť. Dostali sme strih na tulipánový rukáv. Na oboch si naznačíme podľa originálneho strihu čiarky (jedna čiarka sa rovná predná strana, dve čiarky idú ku zadnému dielu šiat). 2x vystrihneme, klasicky raz podľa prednej strany strihu a druhýkrát opačne.Na časti rukávu, ktorá ide k zadnému dielu šiat, si dáme štipec, aby sme vedeli, ktorá je ktorá strana. Otočíme obe časti jedného rukávu lícovou stranou k sebe a zošijeme spolu (vyznačená žltá čiara na obrázku) overlockom alebo elastickým stehom na obyčajnom stroji.Spodnú stranu rukávu začistíme endlovacím stehom alebo šijeme na overlocku a následne zahneme a zašijeme elastickým stehom na obyčajnom stroji (žltá čiara).

Od stredu rukávu si naznačíme cca 9cm od stredu na obe strany (červené body). Od tohto bodu po kraj rukávu spravíme nariasenie. Šijeme rovným stehom, veľmi dlhá dĺžka, ja som zvolila 6, čo je maximum na mojom stroji a napätie hornej nite bolo zvýšené na 8. Takto sa látka, ktorú šijeme, automaticky sama nariasi.Rukáv si zaštipcujeme k hlavnému dielu. Časť rukávu so štipcom smeruje k zadnému dielu trička-šiat. Naštipcujeme rukávy tak, aby sa horné časti prekrývali. A prešijeme overlockom alebo elastickým stehom na obyčajnom stroji.
Pri štipcovaní druhého rukávu dbáme na to, aby oba mali prekrývanie hornej časti rukávu tým istým smerom.TIP: rukáv sa dá spraviť aj nenariasený, vyzerá to tiež pekne, prekrývajúce sa dve časti. Vyskúšajte :)

Jana Demčáková
Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Sme tam, kde ste aj Vy!

Nepremeškajte akcie a zľavy

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru.